Дитинство - найважливіший період у становленні особистості. Саме якістю дитячих років, коли людина формується фізично, психічно, інтелектуально, визначається все її подальше життя. Від подій, емоцій, вражень дитинства залежить, яким у майбутньому стане нинішній малюк.
Захист дитинства, діяльність державних та громадських структур в інтересах підростаючого покоління - ці та інші соціально значущі теми неодноразово порушувалися на всіх рівнях. Необхідністю розв’язання проблем дитинства українське суспільство фактично поставлено перед фактом вибору свого майбутнього. Такий історичний виклик сучасності. Його актуальність і значущість посилюється демографічною ситуацією в країні.
Головним пріоритетом сімейної та демографічної політики є подолання кризових явищ, досягнення сталого демографічного розвитку, докорінно якісна зміна ціннісних орієнтирів, створення умов для утвердження в суспільстві духовно і фізично здорової, матеріально забезпеченої, соціально благополучної сім’ї.
Державою вживаються заходи щодо соціального захисту дітей, які належать до найбільш уразливих груп, у бюджеті закладено значні ресурси для підтримки материнства і дитинства, суттєво підвищено розміри державної допомоги сім’ям з дітьми, значна увага приділяється дітям, які залишились без батьків, удосконаленню форм соціальної опіки.
Діти – найдорожчий скарб, надія, гордість держави, наше майбутнє. Дбати про них, забезпечувати гідне життя, розвивати їх здібності, створювати умови для реалізації права кожної знедоленої дитини на виховання в сім’ї, підтримувати і заохочувати обдарованих дітей - священний обов’язок сім’ї, влади і суспільства.
Система соціальної допомоги в Україні складається з державної допомоги сім’ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, програми житлових субсидій.
Державною соціальною допомогою вважаються грошова виплата, що надається на умовах, передбачених чинним законодавством, з метою підтримки різних категорій сімей.
Сьогодні державою передбачено соціальна підтримка сім'ї від народження дитини до досягнення нею трирічного віку. Підтримуються сім’ї, які обрали різні види сімейного виховання дітей (опіка, піклування, усиновлення тощо). Особлива увага з боку органів виконавчої влади та місцевого самоврядування приділяється соціально незахищеним верствам населення.
Положення щодо поступового посилення соціального захисту громадян, які отримують відповідні види державної допомоги, та наближення їх до рівня відповідного прожиткового мінімуму визначається Законом про Державний бюджет України на поточний рік.
Громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, мають право на наступні види державних допомог:
Для отримання зазначених видів державних допомог необхідні документи подаються особою, яка претендує на призначення допомоги до установ соціального захисту населення за місцем проживання, особисто.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім’ям, розглядаються протягом 10 днів з дня звернення.
Звертаємо увагу, що розміри державної допомоги змінюються у зв'язку з підвищенням прожиткових мінімумів, які встановлюються Законом України „Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Перерахунок розмірів допомог здійснюється органами соціального захисту населення без звернень громадян.